SAÔNE ÉS RHÔNE FOLYÓK MENTÉN


Chalon     

GARE DE CHALON-SUR-SAONE

Az első állomásunk Chalon városa, ami a Dijon – Lyon vasútvonal mentén fekszik. Innen fogunk lefelé haladni, majdnem egészen Marseilleig. 

Közlekedési eszköznek a biciklit javaslom. Az 550 kilométeres távot két hét alatt kényelmesen megteheted. Tekerj közvetlen a Saone és Rhone folyók partján. Tíz várost fogok kiemelni, azonban a folyók bármely pontjáról lehetne lélegzetelállító festményeket csinálni. Ezért is a két kerék, mert így tudod a legtöbb természeti élményt befogadni. 

CHEMIN DE L’ORBANDALE

Ez a turista út, azért nagy ötlet, mert csupán, az utca burkolatba épített (nyilakat formáló)  taposó köveket kell követni és máris megismerhetünk egy középkori hangulatú belvárost. Az én kedvencem a Rue de pont sétálója.

Láttam egy csapat szakadt csövesnek tűnő fiatalt, akik ücsörgtek az egyik favázas épület előtt. Igazából csak arra vártak, hogy megteljen az utca. Ekkor vették elő a hangszereiket. Olyan bulit csaptak a kora délutánban, melyben kortól nemtől függetlenül együtt táncoltunk a zenészekkel.

PLACE GÉNÉRAL DE GAULLE

Burgundia tartomány egykori székhelyén is nagyszerű piacok vannak.  A város honlapján meg van adva melyik napon melyik téren van a vásár. 

Kettőt hadd emeljek ki: A katedrál terén tutira jókat fogsz enni. Az igazságügyi palotánál lévő pedig egy hatalmasra nőtt vegyeskereskedés – melyen minden termék környékbeli. Én pl itt ismerkedtem össze a kedvenc napszemüveggel. Zárásként pedig irány  a városháza tere! Ott üzemel a La Cave Des Tonneliers borpatika; a Montagny borukkal a régió zamatát is szánkba vesszük.

CHALON CATHEDRAL

A tizenegyedik században felszentelt mára már neogótikussá átépített Saint-Vincent székesegyház az egyik kedvencem Franciaországban.  42 méteres harangtornyaiban egy 5,2 tonnás harangot is tisztelhetünk. Belépve, háromhajós elrendezés fogad, kecses oszlopokkal. Sok egyéb más mellett, az ólomüveg ablakokat is felújították a múlt században, talán ennek köszönhető meglepően magas színmélységük. Külön érdekesség az örökmécses, ami akár a Trónok harcába is beillene.  Nem tudom megmagyarázni miért, de valami meghittség fog el az oltár előtt ülve.

AB’SOLUTELY FAB’

Ahol a padló homokkal van feltöltve, a fa gerendás plafonon pedig úszogumis kacsák buliznak.  Mindezt, a Saint-Laurent sziget egyik sarok házában találod.  Habár, az öt eurós (egy pohár) ital számlája nem tett boldoggá, azért azt be kell vallanom a burgundi bor és a bassa nova kettőse páratlanul hat az érzékekre. 

A Rue de Strasbourg teraszain emellett még számtalan nemzet zenéjét és konyhájat élvezhetjük

https://photos.app.goo.gl/5h9xN41odM6FnX247

Macon

TRACÉ DE LA PLUME

Már Július César által is említett városban járunk. A közeli Chalonban már volt szó a taposókövekről, melyek egy belvárosi turista útvonal iránymutatói. Ez, el fog vinni a román kori és neogótika stílusában épült templomokba, illetve a maison de bois épületébe is. Gyakorlatilag e három pont között találod a belvárost: bevásárló utcákkal, gondosan megmentett építészettel, fesztiválokkal. Egyébként, a tollhegyet ábrázoló kövekhez itt ingyenes applikációt is kapsz.

A fentebb említett maisont Faházként is becézik nem véletlenül. Fa gerendás házakat ebben a régióban is gyakran találni, de ilyet nem látsz máshol: az egész fából készült, egy az egyben konzerválták a középkort.

Lyon

PONT GALLIENI

Sajnos Ebben a városban, csak annyi időt tudtam tölteni, amig napszálltakor végig csorogtunk mindkét folyón.  Amit egyébként jó szivvel ajánlok bárkinek, ugyanis ez egy nem mindennapi néző pontja a városnak. A számtalan hidat alulról szemléltem, már díszkivilágításban. Lyon is egy ókor óta létező település. felemelkedését leginkább a textiliparnak köszönheti. Mára az egyik legjelentősebb ipari és kereskedelmi központtá vált. Villamos és metró hálózata jól szervezett, én mégis az elektromos rollert fogom ajánlani, aminek bérlése, meglepően olcsó (legalább is a 2019-es évben)

https://photos.app.goo.gl/ZTsAGzb6uuH2XoQBA

VIEUX LYON

Én Lyonban először is sétálnék egy hatalmasat a Saone jobb partján (ez a dombosabb fele a városnak). Kezdeném a reneszánsz óvárossal, és a rengeteg izgalmas sikátorral. Majd folytatnám az utat egészen a hegytetőn álló bazilikáig.  Ide fenn készülnek a panorámás szelfik. Majd siklóval, le a folyóparthoz. A gyaloghídon át a félsziget területére, ott az információs táblák végig fognak navigálni a főbb tereken (Jacobins, Bellecour,  carnot) Majd megérkeznék a Perrache pályaudvarhoz.  Útközben, ha “véletlenül” belefutok egy folyó parti vásárba, akkor ennék egy jót.

https://photos.app.goo.gl/dqMrz7W1M7q2uvu47

Tournon-sur-Rhône

CHÂTEAU DE DE TOURNON

A ViaRhôna kerékpárúton érkezünk ebbe az erős történelemmel rendelkező városkába. A part fölé magasodó palota a korai olasz reneszánsz egy szép példája, ami egykoron a Tour grófok otthona volt. Szerintem megér négy eurót. Utána járj egyet a középkor hangulatát idéző utcákban. Ha elfáradsz igyál kérlek helyettem is egy pohár Saint-Joseph bort.  Azért ajánlom az itteni kempingeket, mert ez a város sötétedés után is izgalmas. Táncolj egy jót a rakparti bárokban, majd vidd el a leányzót egy romantikus sétára a látványosan kivilágított belvároshoz és hidhoz.

TOUR DE PIERREGOURDE

Ahhoz, hogy megcsináld utad egyik legjobb panoráma fotóját, a városka déli szélén lévő vasútállomástól kell indulnod. A meredek lépcsőfokoknál csak óvatosan, a kövek csúszósak.  Amíg az ösvény padjain kifújod magad, addig élvezd picit a tájat.  A teraszos szőlőültetvények és gyümölcsösök eme régió jellegzetességei.  A torkolat, amit látsz, a Doux folyó vizét hozza.  Az ösvény a város fölé visz. odafent, a bástya kőfalán lógassuk picit a lábunkat és képzeljük el, milyen lehetett itt az élet a reneszánsz korban.

PASSARELLE MARC SEGUIN

Nos, a tuti selfie helyszín az a hídon vár rád. Sétálj be a hidra, egy tiz métert. Állj pontosan az út közepére. (ne aggódj, ma már csupán gyalogosok használják) Az a lényeg, hogy a boltív formájú kő pillér az pontosan a háttered teteje legyen. Úgy rakd le a fényképezőt, hogy a pillérről lefutó tartó kábelek a képed jobb és bal szélét adják, az előteret pedig fa gerendák szolgáltatják – amin állsz.

Egyébként ez, Európa egyik első kábelfüggesztési hídja.

Tain-l’Hermitage

RESTAURANT LE TROIS

Tain és Tour városokat köti össze a korábban leirt gyaloghíd. 

Mi sem bizonyítja jobban, hogy borvidéken jársz, minthogy a helység, a nevét a legszebb boráról az ermitázsról kapta. Az a 2,8 euró egy pohár nedűért errefelé jónak számít. 

Olyan közel vannak az ültetvények a főterünkhöz, hogy  az gyümölcs teraszok illata keveredik az utcák virágaival. Ez az egyik legvirágosabb francia település.  A sokféle gyümölcstermés közül én most az eredetvédett Ardéche gesztenyét emelném ki.

CITÉ DU CHOCOLAT

Központtól is csupán 15 perc sétára találod a világ egyik legkülönlegesebb csokoládégyárát. Ahol a kakaóbabot francia módra kategorizálják: terroir és évjárat szerint. 

A legjobb nevű éttermek és szállodák konyhái a Valrhona csokoládét használják desszertjeik elkészítéséhez. 

EZ itt, az egyik legkeresettebb célpont az ínyencek körében.  A közel kétezer négyzetméter az összes érzékre hat. Végig kóstolhatod az összes termőterületről származó pasztillákat, illat alapján fogod megkülönböztetni a kakaóbabokat,  fotózhatod a legújabb desszerteket, és a végén egy csoki készítési bemutató is vár rád. Ha úgy tartja kedved, plusz tanfolyamokra is nevezhetsz.

Viviers

PLACE DE LA ROUBINE

Viviersről szokás mondani, hogy egy igazi szabadtéri építészeti múzeum. Az egymást követő korszakok nyomot hagytak a város régi utcáin. Menj vissza az időben, és kényeztesd magad egy sétával a keskeny és néha meredek sikátorokban.  Séta közben  fedezd fel a festői és árnyékos sikátorokat, boltozatos átjárókat, román és gótikus építészeti elemek keveredését, reneszánsz homlokzatokat és 18. századi kúriákat. 

Viviers a közeli gall-római Alba (Aps) városát ellátó halastavakról kapta a nevét. Ez egy olyannyira kisváros, hogy valószínűleg, itt több a macska és a kutya, mint a lakos.

VIVERS CATHEDRAL

Ez a középkori városka számos építészeti kincset rejt magában. Itt vannak a kövek, amelyek elmesélik a történelmet és tanúbizonyságot tesznek egy tekintélyes múltról, amely csaknem 2000 éves eseményeit ölelik fel.

A katedrális és a fallal körülvett várhegy büszkén uralja a síkságot, és tökéletesen illeszkedik a hegyvidéki – folyó menti környezetbe.  Ez az ország legkisebb székesegyháza. 

Ne hagyd ki a régi püspöki palotát. Ennek a rangos emlékműnek van egy olasz szalonja, a püspök freskókkal borított fogadószobája. Ez a 18. századi magánházak mintájára épült épület 1986-ban a városháza lett.

Saint-Étienne-des-Sorts

RESTAURANT LA PERGOLA

Megálltunk egy kis faluban. olyan pici, alig vettük észre.

Ez már mediterrán vidék; napsütéssel, ráérős emberekkel.  A néhai csempészek és matrózok faluja több évszázadon át megőrizte ősi megjelenését.

Nem messze a falu templomától, eldugva egy kis belső udvarban, közelben kis szökőkút, fejünk felett pergola. 

Ilyen finom sört rég ittam; illatában a gyümölcs és a levendula keveredik.  Igazi frissítő, egy eldugott teraszon. 

COTES DU RHONE VILLAGES

Tölts el itt egy kis időt és menj fel a folyó felett magasodó hegyre! 

A falu szélén, a kikötőnél indulj, pár száz méter után elfogy az aszfaltút, ne aggódj, izgalmas ösvényekre tévedsz. olajfák szőlőskertek, leanderek övezik utadat. A tetőn találsz egy pici lovardát. üdvözöld őket, barátságosak. A  falu központja felé egy meredek lejtő vár rád. Óvatosan, a talpad alatt (nem)nyugvó kövekkel. 

Visszaérkezve, ugorj be a falu szélén található bor gazdaságokba is

Avignon

PLACE DE PIE

A pápák székhelye Avignonban a helyi Pápai Palota volt, ami a világ legnagyobb gótikus épületkomplexuma és már a kialakításán is lehet látni, hogy eredetileg hadászati célokat töltött be.

A Pont d’Avignon,  Valójában csak egy fél híd, mert annyiszor vitte el az áradat, hogy már nem építették újra.

Ez mind szép és jó, de mégis mi a fenéért költöznék örömmel ebbe a városba? Az ember léptékűsége, az épitészeti öröksége, macskaköves sikátorai a mediterrán éghajlat, a gasztronómia (pl. Szamóca, cseresznye, fokhagyma, paradicsom, sajt) miatt.

Jah és persze, a Pac Citron alkoholos frissítő miatt 🙂

https://photos.app.goo.gl/dqMrz7W1M7q2uvu47

RUE DE LA REPUBLIQUE

Az 1947-ben Jean Vilar által alapított Festival d’Avignon ma a kortárs előadóművészet egyik legfontosabb nemzetközi eseménye. Minden évben, júliusban, Avignon városi színházzá válik.  Ennek köszönhetően láthattam az autóktól nyüzsgő főutcát mutatványosok mekkájává válni. Vagy például egy srácot, aki táncolva gitározott, mig mögötte a jó hangú énekes lány villany zongorán kisérte.

Ezen utca elején találod az operaházat, ami kb. egy mértani középpont. Ettől nem messze lesz a  pápai palota (mellyel szemben mérik a legszebb levendulás fagyit) vagy a (növényzettel beborított) piac, aminek környékére nappal autentikus ételekért megyünk, este pedig kikapcsolódni.

Arles

FONDATION VINCENT VAN GOGH

Arles Franciaország kulturális és történelmi városa címet viseli. Ez az a hely, ahol a Rhône-delta (ha szereted a madarakkal, flamingóval tarkitott vizes élőhelyeket, akkor ezt ne hagyd ki) kezdődik, és amely a Cmarague kapuja.  A várost öt természetvédelmi terület és számtalan Római kori emlék veszi körül. Nem is csoda, hogy annyi festő kapott ihletet. Vincent van Gogh 300 képét ihlette a Provancei levegő. Pablo Picasso az arlésieni fotós, Lucien Clergue társaságában érkezett a bikaviadalokra; 1971-ben és ötvenhét rajzot ajánlott fel a Réattu múzeumnak. 

PLACE DE FORUM

Az  amfiteátrum Gallia legnagyobbja volt, még mai állapotában is, 12 ezer néző befogadására képes.

A kedvező éghajlatnak köszönhetően az éjszakai élet nem korlátozódik a zárt helyiségekre:  A terek, zenészekkel és italokkal nevetésekkel telnek meg. 

Szombat reggel a Boulevard des Lices-től Clémenceau-ig piacok várnak rád.  Megtalálod többek között a környékből származó sót, rizst, kolbászt, a  Gardian (borban főtt) marhahúst, az angolna catigot (ragut)  vagy a tomme d’Arles juhsajtot.

Martigues

THÉATRE DE VERDURE

Ez már Marseille nyugati elővárosa. Sokan becézik Provence velencéjének is a viszonylag sok csatorna miatt. Ami külön öröm, itt sikerült, nem túl sablonos hidakat tervezni: van, forgó,felnyíló, van romantikus hangulatú kék és van viadukt is. 

Ez egy kétszeresen parti település. A déli területek, a tenger védett, de látogatható szakaszai. Az északi rész pedig a Berre tó partján fekszik, azonban a sok csatorna indukálta víz mozgásnak köszönhetően jobban illene rá a tengeri öböl megnevezés. Nekem a belvárosban lévő Plage de Ferrières tetszik a legjobban. Barátságosabb, bulisabb és itt működik egy szupi szabadtéri színház is.

One thought on “SAÔNE ÉS RHÔNE FOLYÓK MENTÉN

Szólj hozzá!